روش تولید آهن و چدن

دراین بخش از سایت میخواهیم برای شما عزیزان روش های تولید و آهن و چدن را بگوییم .

ابتدا روش هارا با دسته بندی به شما عزیزان بازگو میکنیم و بعدا هر یک را توضیح میدهیم همچنین دوستان عزیز جهت فروش و خرید ضایعات آهن به بخش ضایعات آهن کلیک کنن

برای دیدن کامل مطلب،به ادامه مطلب بروید

روش های استخراج آهن + چدن

 1. کوره بلند
 2. روش کوره قوس الکتریکی
 3. سوخت کوره
 4. شستشوی زغال
 5. خورد کردن زغال
 6. دانه بندی
 7. کک
 8. خصوصیات شیمیایی کک
 9. دانه بندی کک
 10. آگلومراسیون

خب حالا توضیح و استخراج آهن و چدن

آهن خام ماده اولیه صنعتی ساخت همه ی محصولات آهنی و فولادی می باشد .آهن خام را از ذوب کردن و تفکیک و جدا سازی سنگ اهن و آهن قراضه و آهن اسفنجی به دست می آید .در ادامه ما به معرفی روش های تولید و تفکیک آهن خواهیم پرداخت.

روش های تولید آهن و چدن

روش تولید آهن و چدن به صورت کلی به دو روش تولید می گردد , جهت اطلاع از قیمت های خرید ضایعات به صفحه اصلی سایت مراجعه فرمایید.

 • کوره بلند یا احیای غیر مستقیم
 • سوخت کوره

  عمل ایجاد گرما و عمل احیا کنندگی دو عمل در سوخت کوره بلند می باشد و به دو دسته عمده طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند. برخی از سوخت‌های طبیعی مانند زغال سنگ آنتراسیت و زغال سنگ قیری و لینیت ، بیشتر جنبه تاریخی دارند تا جنبه اقتصادی و از بین سوخت های مصنوعی کک اهمیت زیادی نسبت به زغال چوب داشته و در اکثر کارخانه ها بکار می‌رود.

  کک دارای مزایای از قبیل تخلخل ، سختی ، فراوانی ، قابلیت احتراق بیشتر و ارزانی می‌باشد. برای تهیه کک باید چند نوع زغال سنگ را که مواد فرار موجود در آنها متفاوت می‌باشد، با یکدیگر مخلوط و در کوره‌های مخصوص به کک تبدیل نمود. که این مرحله را کربنیزاسیون می‌نامند. ترکیب شیمیایی کک عبارت است از ۹۴-۸۵ درصد کربن و مابقی شامل مواد فرار ، خاکستر ، گوگرد و رطوبت می‌باشد.

  شستشوی زغال

  شستشوی زغال به دلیل ماهیت وپیچیدگی خاص خود، با فرآوری دیگر مواد معدنی بسیار متفاوت است نه تنها در مراحل شناسایی وتعیین هویت، بلکه در به کار گیری از روشهای مختلف شستشو وطراحی فلوشیتهای زغال شویی نیز نمی توان این روشهای موجود فرآوری در مورد سایر مواد معدنی ، استفاه کرد. به همین دلیل باید روش های مخصوص شستشوی زغال سنگ را مورد بررسی قرار داد تا بتوان بهترین نتیجه را به دست آورد در مورد شستشوی زغال سنگ در معادن زرند نیز متخصصین بعد از مطالعه فراوان ،روشهایی را برای شستن زغال سنگ در معادن انتخاب کردند که جهت آگاهی از ان روش ها اقدام به تهیه مطلبی هر چند کوتاه گردید .که به شرح ذیل می باشد.

  یکی از مهمترین اهداف شستشوی زغال سنگ، بهبود کیفیت زغال در تهیه کک متالوژی به منظور تولید فولاد است. در تهیه کک متالوژی، شستشو زغال جایگاه ویژه ای دارد. به عنوان مثال وجود خاکستر وعناصر مضر مشکلاتی را پدید می آورد.که شامل موارد زیر می باشد:

  خورد کردن زغال

  زغال سنگ پس از خارج شدن از معدن شماره یک بوسیله کنویر از اسلوپ شماره ۳ به سمت زغال شویی ویا در شرایط اضطراری به سمت دپوی موقت حمل می گردد .

  زغال سنگ ابتدا وارد قسمت سنگ شکن می شود . سنگ شکن این زغال شویی از نوع چرخشی (برادفورد) می باشد این سنگ شکن از یک سیلندرخارجی تشکیل شده است که سیلندر مشبک دیگری در داخل آن می چرخد. بار اولیه از یک قسمت وارد شده وبر اثر چرخش دستگاه ، ضربه های ناشی از قطعات دیگر وپرتاب ناشی از تاثیر نیروی ثقل ، خرد می شوند. سرعت دستگاه معمولاً ۱۲ تا ۱۸ دور در دقیقه می باشد. سیلندر مشبک دستگاه ، چشمه هایی در حدود ۳۸ میلیمتر دارد که زغال پس از خردشدن ، از چشمه ها عبور می کند وبه نوار نقاله ، انتقال پیدا می کند. مواد سخت تر از زغال که درشت تر از چشمه ها باشند از انتهای دستگاه خارج می شوند . و از طریق نوار نقاله به دپوی مواد باطله هدایت می شود.

  کک :

  از زغال سنگ کک بدست می اید و در اثر تقطیر با سلول های مخصوص کک سازی در دمای ۱۰۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد تهیه می شود.

   نقش کک در فرآیند تولید آهن و فولاد:

  • احیاء کردن سنگ آهن
  • تأمین کننده حرارت
  • ذوب کردن آهن
  • در فرایند فولاد سازی کربن حل شده در چدن خام می سوزد و چدن به فولاد تبدیل می شود.

  خصوصیات شیمیایی کک :

  • کربن ۹۶٫۵-۹۷٫۵………………………….. C
  • هیدروژن ۰٫۸-۰٫۵……………………………. H
  • اکسیژن ۰٫۳-۰٫۴……………………………. o
  • نیتروژن و گوگرد……………………………..خیلی کم
  • مواد فرار …………………………………….۰٫۷ -۱٫۱
  • خاکستر
   خصوصیات فیزیکی کک : )اندازه های دانه بندی(

  • استفاده در آگلومراسیون …………………………. ۰ – ۵ میلی متر
  • استفاده صنعتی………………………….. ۵-۱۵ میلی متر
  • بارگیری به منظور صادرات………………………….. ۱۵ -۲۵ میلی متر
  • استفاده در کوره بلند ………………………………۲۵ – ۸۰ میلی متر
  • جهت خرد شدن …………………………………..۸۰ میلی متر به بالا

  دانه بندی کک :

  کک حاصل شده از واحد کک سازی و کک وارداتی به منظور دانه بندی به محوطه مخصوص سرند ها وارد می شود و توسط دو دستگاه سرند ویبراتوری که هریک مجهز به یک فیدر و سه نوار نقاله می باشند به دانه بندی مورد استفاده برای کوره و استفاده در واحد آگلومراسیون تفکیک می شوند.

  آگلومراسیون :

  برای استفاده و کاربردی کردن سنگ آهن و کک ریز دانه و به منظور ایجاد ترکیب شیمیایی مناسب در کوره آنها را به همراه مواد مفید دیگری با حرارت به هم دیگر زینتر کرده تا ترکیبی مناسب با دانه بندی مطلوب برای خوراک کوره بلند ایجاد گردد که به این فرایند آگلومراسیون گفته می شود.

  روشهای مختلفی برای آگلومراسیون وجود دارد که روش کلوخه سازی در ذوب آهن اصفهان مورد استفاده قرار می گیرد.

  روش کوره قوس الکتریکی و یا احیای مستقیم

  کوره بلند

  بیشتر فولاد خام جهان به وسیله کوره های بلند تولید می شود.در روش احیای غیر مستقیم که در ذوب آهن نیز مورد استفاده قرار می گیرد سنگ آهن را به همراه کک و آهک از بالای کوره کرده و آهن خام بدست می آید سپس آهن را به فولاد تبدیل کرده و پس از جدا کردن ناخالصی، فولاد خام تولید می شود

  روش کوره قوس الکتریکی

  روش احیای مستقیم آهن نسبت به کوره بلند برای تولید فولاد توجیح پذیر تر می باشد. در روش کوره قوس الکتریکی از قراضه آهن و یا آهن اسفنجی استفاده می شود .در ایران به دلیل کمبود قراضه از آهن اسفنجی بیشتر استفاده می شود.مجتمع فولاد جنوب از این روش برای تولید فولاد خام استفاده می کند .اکثر فولاد تولیدی ایران از این روش می باشد .

  در کوره قوس الکتریکی به دلیل استفاده از آهن قراضه سرعت تولید بالاتر است و از نظر هزینه ی ساخت کوره بسیار کم هزینه تر نسبت به کورهی بلند می باشد .از نظر زیست محیطی نیز کوره های قوس الکتریکی آلودگی به مراتب کمتری دارند.در ضمن آهن اسفنجی عیار بالاتر و جابه جایی راحتری دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *