بازیافت باتری های نیکل دار آهن

بازیافت باتری های نیکل دار آهن درست است چون این باطری ها بازیافت می شوند حالا می خواهیم ببینیم با بازیافت این باطری ها چه چیز هایی تولید و فراوری می شود همراه ما باشید . همچنین جهت خرید ضایعات آهن با شماره 09125342693 علی عبدی تماس حاصل فرمایید.

بقیه متن در ادامه مطلب

اهمیت بازیافت باتری های نیکل کادمیم

با توجه به جدول پیوست که مشخص کننده نوع واگن های استفاده کننده از باطری های نیکل_کادمیم و تعداد باطری های استفاده شده در این واگن ها و کل باطری های موجود در واگن های مسافری مختلف می باشد، به وجود تعداد زیادی از این گونه باطری ها در واگنهای مسافری پی می بریم. برای مثال در یک واگن اکسپرس درجه یک مسافری و رستوران ( ساخت آلمان شرقی سابق ) به ۲۲ بلوک باطری نیکل کادمیم و در یک واگن اکسپرس درجه یک مسافری ( ساخت آلمان غربی سابق ) به ۴۴ بلوک باطری نیکل_کادمیم و بقیه واگن ها اشاره شده در جدول نیز به تعداد زیادی از اینگونه باطری ها نیاز دارد. زمانی که سرعت قطار تقریبا کمتر ازkm/h  ۲۵ باشد، این باطری ها جهت تامین برق مصرفی در واگنها و رستوران ها به کار می رود و به واسطه عدم تعویض به موقع، (به دلیل بالا بودن قیمت ) باطری های فوق کهنه و فرسوده می باشد. لازم است مسوولین محترم راه آهن به بازیافت باتری ها توجه خاصی نشان دهد.

شرکت خرید ضایعاتی علی عبدی خریدار ضایعات فلزی و غیر فلزی . شماره تماس 09125342693

نیرو بخشیدن و زنده کردن باتری های نیکل کادمیم غیر فعال

در اثر مرور زمان بعضی از باتری های نیکل_کادمیم شروع به از دست دادن مقداری و یا همه ظرفیت خود می نمایند در این حالت باطریهای مذکور به آسانی شارژ نمی شوند و اگر شارژ هم گردند برای مدت طولانی قادر ب نگهداری و ذخیره انرژی دریافت شده ، نمی باشند. علل بوجود آمدن این خصوصیات در باطری های مکور، درست و به موقع شارژ نشدن آنها و نگه داشتن خانه های باطری ها در وضعیت دشارژ می باشد. روش های شارژ ویژه ای وجود دارد که با به کارگیری آن می توان خانه های غیر فعال را به حالت اولیه سیکلهای شارژ ، دشارژ اتفاق می افتد. برای رفع عیب این باطری ها را باید بانسبت c/2 یا بیشتر به طور کامل دشارژ نمود و هنگامی که کاملاً دشارژ شد با احتیاط زیاد و باحداکثر سرعت ممکن ذوباره آنرا زیر شارژ قرار داد؛ باید دقت شود که باطری بیش از اندازه شارژ نگردد، عمل تخلیه و شارژ سریع مذکور برای ۵ مرتبه یا بیشتر (تا حدی که باطری به حداکثر ظرفیتش برسد ) می تواند ادامه داشته باشد نیز بعضی از خانه های باطری ممکن است به دفعات بیشتری به عمل فوق نیاز داشته باشد تا به حالت اولیه خود برگردد. بنابراین عملیات را برای آن خانه بخصوص تا رسیدن به حد مطلوب باید ادامه داد ، چنانچه باتری ها با عملیات فوق جواب مساعد نداد و رفع نقص نشد ممکن است اشکالی به نام ( Dendritic growth ) فرم درخت گونه کریستال ها و ذرات تشکیل دهنده مواد فعال که در این مبحث به طور خلاصه عبارت از فرم گرفتن ذرات مواد فعال خانه ها ( نیکل_کادمیم ) به صورت درختهای برگ سوزنی است و باعث کم کردن سطوح  و کاهش فعل و انفعالات در باطری می گردد و تشخیص حالت مذکور از روی مقدار ولتاژ آن می باشد. بدین ترتیب که پس از شارژ ، ولتاژ هر خانه کمتر از ۸/۰ ولت و یا تقریبا صفر ولت می باشد. چنانچه باطری معیوب را حتی به طور سریع شارژ نمائیم ، ولتاژ خانه های ان از یک ولت تجاوز نمی کند و در صورتی که اشکال گفته شده زیاد شدید نباسد ممکن است یاطری در زیر دستگاه شارژ ، مقداری انرژی دریافت نماید ولی بلافاصله پس از یک یا دو روز خود به خود شارژ می گردد.

اجزای یک قطعه باطری عبارتند از

  1. رابط مجموعه صفحه اتصال : زبانه ها را به سرهای اتصال متصل می سازد. زبانه های صفحه و سرهای اتصال به این رابط نقطه جوش برجسته می شود.
  2. دریچه های جدا سازنده : این دریچه پلیت ها را از هم جدا کرده و باعث ایزوله شدن پلیت با قاب دورشان می شود . همچنین اجازه می دهند که الکترولیت در بین صفحات گردش می یابد.
  3. قاب دور ورقه ها (پلیت) : محفظه پلیت ها را عایق می کند و نقش جمع کننده جریان برق را دارد.
  4. ورقه با پلیت : محفظه های افقی به صورت لایه های فولادی دو سوراخی.
  5. الکترولیت محلول قلیایی هیدرواکسید پتاسیم ( KOH ) که موجب خوردگی فولاد نمی شود.
  6. زبانه صفحه : با نقطه جوش به زواره های ورقه ای جنبی و لبه بالایی صفحه جیبی نصب شده اند.
  7. حفاظ محلول : پیشگیری کننده از تراوش الکترولیت و اتصالی کوتاه باطری هنگام دخول اجسام به آن.
  8. محفظه باطری از جنس پلی پروپلین شفاف
  9. کلاهک شعله گیر از جنس پلی پروپلین
  10. سرپوش محل اتصال از جنس پلاستیک

تشریح مراحل زاپینگ جهت احیا و زنده کردن باطری های نیکل کادمیم

برای روشن شدن روش زاپینگ به شرح کلیه مراحل انجام آن بر روی یک باطری یدون تهویه نیکل_کادمیم قلمی بزرگ ( D-size ) می پردازیم : باطری باید ابتدا در یک سردخانه یا فریزر قرار داده و درجه حرارت آن را تا حدود صفر درجه سانتی گراد معادل ۳۲ درجه فارنهایت برسانیم ؛ پایین آوردن درجه حرارت باطری تا حدود صفر درجه جهت به حداقل رساندن صدمات در اثر گرمای ایجاد شده در هنگام زاپینگ می باشد .

جهت تامین انرژی یک باطری اسیدی ۱۲ ولت کاملا شارژ با حداقل ۱۰۰ آمپرساعت ظرفیت که هماهنگ با منبع برق زاپینگ باشد انتخاب می نمائیم به قطب مثبت یاطری یک سیم نمره ۱۲ یا بیشتر ( ۱۲_guage ) با طول و اندازه مورد نیاز وصل می نماییم و قطب نفی باطری نیکل کادمیم را به قطب منفی باطری اسیدی محکم می بندیم حال با دقت تمام ، سریع و آنی سرسیم قطب مثبت باطری اسیدی را به قطب مثبت باطری نیکل_کادمیم متصل می کنیم ، اتصال سیم مثبت توام با جرقه می باشد مدت زمان اتصال نباید از یک ثانیه تجاوز نماید ، در واقع زمان اتصال باید در حداقل زمان ممکن صورت بگیرد ، هنگام اتصال بیشتر از ۱۰۰ آمپر جریان وارد باطری نیکل_کادمیم می گردد که باعث تبخیر سریع شبکه کریستالی می گردد. البته ممکن است باعث خراب شدن آن نیز بشود پس از مرحله اول زاپینگ باطری نیکل_کادمیم خیلی گرم می شود که باید حدود ۲۴ ساعت جهت خنک شدن و انجام نوبت بعدی کنار گذارده شود بدین ترتیب بیشتر خانه های معیوب پس از کمتر از سه نوبت به حال مطلوب برگشته و رفع نقص خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *